Mizéria a Covid – Felnőttképzési tv. tengelyen

Miután nagy erőkkel belevetettem magam az offline workshop szervezésébe, rá kellett eszmélnem (egy kedves kolleganőm ültette a fülembe a bogarat), hogy azért az korántsem biztos, hogy az olyan típusú csoportos alkalmakat, mint amilyen a ZKLTSMNTS workshop, meg lehetne tartani pandémia idején.

Terveim szerint a BAGázs közösségi terében, a Szent István Parknál kerülne megszervezésre a képzés, már egyeztettem is a helyszínnel. Ezzel a közhasznú egyesület támogatása is célom, hisz a bérleti díj hozzájárul a roma közösségekért végzett munkájuk feltételeinek biztosításához.

Lássuk a gondolatmenetemet.

Létezik ugyebár a 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről.

Ebben az áll, hogy 12.§ j)e pontja szerinti közösségi színtér a felnőttképzésről szóló törvény szerinti képzés megtartása céljából látogatható, ott a képzés időtartama alatt a képzésen résztvevők és az oktatók tartózkodása megengedett.

Illetve, mivel a Korm. rendelet a vállalati/munkahelyi tréningek megtarthatóságára nem tér ki; a tréning megtartható a maszkviselési szabályok és kijárási tilalom figyelembevételével, a járványügyi forródrót tájékoztatása szerint.

A ZKLTSMNTS workshop „helye” a rendszerben

Amikor a Felnőttképzési törvény (2013. évi LXXVII. Fktv.) módosításai tavaly ősszel megérkeztek, hosszas elmélkedést (szakértői véleménykéréssel együtt) követően úgy döntöttem, a ZKLTSMNTS képzései nem tartoznak a bejelentésre köteles képzések közé. Mert valóban szervezettek, van tematikájuk, de nem kompetenciafejlesztésre szolgálnak, nem kompetenciafejlesztésre irányulnak.

Platformok kívánnak lenni, ahol lehetőség van együtt gondolkodásra, tapasztalatcserére, a másiktól való tanulásra játékos módszerek alkalmazásával, miközben mindvégig hasznos tudást is szereznek a résztvevők. A tanulás menete és iránya előre nem definiált, az menet közben alakul. Ezek általam biztosított helyszínekre (általában közösségi irodák tréning termei vagy civil szervezetek közösségi terei) szervezett alkalmak, amikre bárki számára nyitott a lehetőség jelentkezni.

Olyan opcióra is készen állok, amikor egy vállalaton/cégen belül szeretnének workshop-ot megrendelni, akár személyre szabott tartalom mentén is (pl. egy már meglévő szabályzat és eljárásrend kapcsán). Ebben az esetben én megyek a céges helyszínre és valószínűleg a HR-nek sem kell jelentenie az alkalmat, mert nem minősül az új szabályok szerint képzésnek, és 6 óránál kevesebb az időkeret is.

Fentiekre tekintettel, ha céges megrendelésem érkezik és az ő helyszínükre megyek a workshop anyaggal, akkor a pandémia ellenére is találkozhatunk személyesen, természetesen a védelmi szabályok megtartásával. Ekkor nem érdekes a workshop/képzés állami besorolása, avagy, hogy a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszer „lát-e” vagy sem.

Azonban, ha magam szervezem, általam preferált helyszínre, akkor csak akkor van a személyes találkozásra lehetőség, ha a FAR-ba regisztráltam, mint képző.

A ZKLTSMNTS workshop jövője

Mivel még nem egy kiforrott rendszerről beszélünk a FAR – Fktv. kapcsán, nem lehet 100%-os-an kimondani, hogy az általam összeállított tematikára, workshop tervre kiterjed-e a hatálya az új adatrögzítési kötelezettségeknek. Jelenleg azt gondolom, talán szerencsésebb biztosra menni és bejelentkezni, mint később bírságot fizetni azért, mert nem tettem. Amennyiben egy esetleges ellenőrzés alkalmával megállapítják, hogy mégsem kell a FAR-ban szerepelnem, egyszerűbb lesz kijelentkezni, mint magyarázkodni, hogy miért nem vagyok benne, amikor kellene.

Az most ráadás lesz, hogy ennek köszönhetően élni fogok tudni a 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet által biztosított engedményekkel, és tarthatok személyes alkalmakat is, a járvány ellenére. Ami már nagyon rám férne. És, amit már remélem, mások is legalább annyira várnak, mint én.

Céges/vállalati workshop-ok-ra pedig már most is van lehetőség.

Keressetek! Kövessétek a fejleményeket! Idő kérdése és találkozunk offline!